Polsko-české akce na zlepšení bezpečnosti na hranicích

Cílem projektu je zvýšit úroveň přeshraniční spolupráce záchranných služeb na polsko-české hranici díky setkání mezi hasiči z obou sousedních zemí a podniknutím vzájemných akcí zaměřených na zlepšení kvalifikace a dovedností. Jednotlivé hasičské jednotky dobrovolníků zapojené do projektu (SDH Pogórze a hasiči z města Albrechtice) se dozví, jak fungují hasiči na druhé straně hranice, výměně osvědčených postupů v bojových operacích a prevenci hrozeb, překonání jazykových bariér a jejich členové si uvědomí roli přeshraniční prevenci hrozeb. V důsledku těchto cílů se projekt zaměřuje na posílení integrace a přispívá k soudržnosti záchranných služeb na místní úrovni. Projekt zvýší úroveň spolupráce mezi institucemi a komunitami v přeshraničním regionu nejen prostřednictvím zapojení polských a českých partnerů, ale také zapojení místních lidí, kteří budou sledovat demonstrace a cvičení hasičů v rámci projektu. Široké spektrum školicího cyklu v kombinaci s praktickým využitím znalostí o cvičeních / výstavách významně ovlivní úroveň bezpečnosti hranic. Na polské straně je naplánován výcvik na požárních motorech (sací síla, plovoucí, kalové), výcvik v obsluze silničního záchranného vybavení, kurzy první pomoci, praktické demonstrace a hasičské zásahy za účasti partnerských týmů. Na straně českého partnera jsou plánována společná cvičení a školení v oblasti: přepravy oběti; boj proti lesním požárům; vytvoření místa sběru vody v nepřístupné oblasti; záchranu zraněných v nepřístupném terénu; pomáhá lidem a majetku během povodní. Pro plné dosažení cílů, indikátorů a udržitelného dopadu této iniciativy na přeshraniční spolupráci je plánován tematický výlet do Hasičského Muzea v Ostravě.

U tohoto projektu čekáme na schválení dotační žádosti Euroregionem Praděd.

Celkové výdaje projektu budou činit 13 711 euro.