Slezsko bez hranic III - hrady a zámky

Projekt Slezsko bez hranic III – hrady a zámky čeká na závěrečnou zprávu inspektora ze strany poskytovatele dotace, poté může být vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace.

Cílem projektu je zvýšení návštěvnosti příhraničního regionu,zlepšení situace na přeshraničním trhu práce ve službách, skrze zvýšení turistické atraktivity daného území. Cíle bude dosaženo využitím společného kulturního potenciálu partnerů z obou stran hranice. Unikátní přeshraniční turistická trasa je založena na zachování kulturního dědictví (částečná revitalizace 3 zámků) a jejich zpřístupnění veřejnosti. Pro vylepšení turistické aktraktivity regionu bude využíván společný potenciál kulturního dědictví partnerských obcí z obou stran hranice. Bude vytvořena unikátní přeshraniční turistická trasa "Slezsko bez hranic III - zámky a paláce", postavená na obnově kulturního dědictví a částečné revitalizaci zámků Moszna a Linhartovy, a opravě památkových části zámku Slezské Rudoltice a jeho zpřístupnění široké veřejnosti.

Na zvýšení počtu návštěvníků tohoto regionu to bude mít jistě pozitivní vliv. Nově vznikající turistický produkt zahrnuje rozsáhlé území vzhledem k tomu, že celá trasa měří více než 170 km. Komplementárnost s jinými aktivitami v regionu a vytvoření bohaté turistické nabídky povede k tomu, že turisté budou inspirováni k delšímu pobytu v regionu (například v délce několika dní). V současnosti využití celkové ubytovací kapacity v regionu se pohybuje ročně kolem 40% (údaje z roku 2014).

Aby nabídka v rámci cestovního ruchu v pohraničí byla více atraktivní, budou v rámci projektu realizovány komplementární aktivity, postavené na společném historickém dědictví zámků a historických objektů nacházejících se v bezprostřední blízkosti česko-polské hranice. Aktivity projektu budou zahrnovat:

1. Vytvoření společné marketingové značky "Slezsko bez hranic - zámky a paláce" - komplementárně navazující na již dříve realizované přeshraniční projekty, spojující zajímavá vyhlídková místa či vytvářející nové turistické destinace.

2. Vyznačení přeshrnaiční trasy pro pěší, cyklisty i automobily, která bude na dvou místech překračovat hranici. Trasa zahnující zámky a historické paláce na prudnicko-krnovském pohraničí bude spojovat 9 unikátních míst v regionu.

3. Částečná revitalizace zámků Mosza (Opolské vojvodství), Slezské Rudoltice a Linhartovy (Obec Albrechtice) s cílem navrácení jim původního vzhledu a funkcí včetně jejich zpřístupnění široké veřejnosti. Aktivity v rámci realizace budou také směřovat k vytvoření odpovídajích podmínek pro návštěvu těchto objektů v souladu s obecnými a bezpečnostními předpisy.

4. Společné propagačně-informační aktivity s cílem přilákat turisty aby využívali novou turistickou nabídku v přeshraničí (popagační film - celá trasa z ptačí perspektivy, mapy, průvodce, aplikace plníci fuknci navigátora - pro pěší, cyklisty i automobily).

Všechny aktivity projektu budou připraveny a realizovány společně s cílem na dosažení co nejlepších výsledků. Pro rozšíření a spolupůsobení efektů v rámci projektu bude navázána úzká spolupráce s regionálními subjekty působícími v oblasti rozvoje turismu: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna a Moravian-Silesian Turism. V rámci projektu bude stanovena finanční mezera zahrnující příjmy z prodeje vstupenek do tří zámků (stav před a po realizaci projektu bude monitorován u všech objektů zahrnutých do projektu).

Klíčové aktivity:
0 - Příprava projektu    1.4.2017    30.9.2019
1 – Řízení projektu     1.7.2018     30.4.2021
2 – Propagační a informační činnost    1.7.2018 – 30.4.2021
3 – Vytvoření společné a stálé Programové rady pro Turistický produkt    1.7.2018 – 30.4.2021
4 – Slezsko bez Hranic: Hrady a zámky – pěší a cyklotrasa, trasa pro automobily    1.7.2018 – 30.4.2021
5 – Revitalizace architektonického dědictví zámků – částečná revitalizace zámku Moszna     1.7.2018 – 30.4.2021
6 - Revitalizace architektonického dědictví zámků – částečná revitalizace Zámku Linhartovy    1.7.2018 – 30.6.2020
7 - Revitalizace architektonického dědictví zámků – částečná revitalizace zámku Slezské Rudoltice     1.7.2018 – 30.6.2020
8 - Aktivity propagující společnou trasu Slezsko bez hranic Hrady a zámky     1.7.2018 – 30.4.2021

Vedoucí partner:
Województwo Opolskie