CZ - PL

Zveme vás k nám! - místní tradice a oslavy překračují hranice

Svátek chleba v Łączniku

V neděli 25. 8. 2019 navštívili zástupci města a občané Města Albrechtic slavnosti Svátku chleba (dožínky), které v polské obci Łącznik pořádal spřátelený partner projektu Zveme vás k nám! – místní tradice a oslavy překračuj hranice Gmina Biała.

Dožínky zahájila Mše ve farním kostele Navštívení Panny Marie. Poté pozvaní hosté zasedli k obědu, kde si pochutnali na specialitách místní kuchyně. Krátce po půl druhé vyrazil dožínkový průvod ze svého stanoviště směrem k místnímu hřišti. Podél celé trasy ho zdravily zástupy lidí. V čele průvodu pochodovaly mažoretky na písně interpretované Dechovou hudbou Města Albrechtic. Za nimi zdravili přihlížející zástupci měst. Jako další byli k vidění členové Klubu vojenské historie Zlaté Hory z.s., kteří svými kostýmy poutali mnoho pozornosti. Poté jeli na svých honosně a zároveň i vtipně vyzdobených traktorech zemědělci z okolních vesnic. Průvod uzavíraly vozy hasičských jednotek. Jeden z vozů patřil i hasičům Města Albrechtic. Příchodem všech účastníků na hřiště byl dožínkový průvod u konce.  Následná střelba z historických zbraní členů Klubu vojenské historie Zlaté Hory z.s. vytvořila pomyslnou tečku za celým procesím.

Následující část programu probíhala ve velkém stanu s pódiem. K poslechu a tanci hrála dechovka a místní hudební umělci. Kávu a tradiční dožínkové koláče roznášela děvčata v krojích. Celkovou slavnostní atmosféru hojně podporovala všude přítomna výzdoba z darů země. Velký obdiv sklízely dožínkové koruny, které reprezentovaly jednotlivé obce. Byly vytvořeny pouze z plodin, semínek, obilí a květů a dosahovaly výšky 1,5 m. Děti se vydováděly na pouťových atrakcí. Jako překvapení si pro ně hasiči připravili hrátky ve velkém množství pěny. Slunečné a teplé počasí jako na objednávku jen doladilo velice příjemný pocit z celého dne.

Pro všechny návštěvníky z Města Albrechtic to byl obohacující zážitek. Dozvěděli se mnohé o tradicích a zvycích našich polských sousedů a o to přeci v projektu Zveme vás k nám! – místní tradice a oslavy překračuj hranice jde.

Den obce

Na fotbalovém hřišti v pátek 5. července 2019 propukly oslavy města Město Albrechtice, DNY OBCE Města Albrechtic, první aktivita projektu z Programu Přeshraniční Spolupráce  Interreg V-A Česká republika-Polsko, který se jmenuje   „ Zveme vás k nám! - místní tradice a oslavy překračuj hranice“.
Celý projekt se realizuje ve spolupráci s městem Biala.  Cílem je sblížení a prohloubení česko polské spolupráce skrze místní tradice. V průběhu realizace projektu se uskuteční několik setkání občanů obou partnerských subjektů, při kterých si navzájem představí tradice a kulturu. Jedná se o Den obce a letní slavnosti v Městě Albrechticích i v Laczniku a dále pak Podzimní laskavosti zahrady v Laczniku a Vánoční jarmark v Městě Albrechticích.

Od 14 hodin  si mohli malí i dospělí návštěvníci  zaposlouchat se do melodií Dechové hudby Města Albrechtic,  neskutečnou bubenickou  show předvedla skupina Tokhi and the Groove Army, která nám za zvuku brazilských rytmů přinesla i krásné slunečné počasí. Před večerním vystoupením muzikálové herečky a zpěvačky Leony Machálkové nám program vyplnilo představení polské skupiny mažoretek LOCA a artistické vystoupení Cirkusu Jinak. Kromě excelentního vystoupení hudební divy, Leony Machálkové mohli návštěvníci Dne obce na pódiu shlédnout i budoucí superstar pěveckého světa, Terezku. Tu si osobně na podium pozvala Leona Machálková. Po setmění až do půlnoci patřilo podium skupině  VOX Martina Kachlíka.
Den obce návštěvníkům zpříjemňoval bohatý program, např. vodní fotbal, pirátská loď, v šapitu  cirkusu  Jinak si zájemci mohli vyzkoušet  klaunovská čísla – žonglování, chůzi po laně, roztáčení talířů .  Obvodní oddělení Policie ČR z Města Albrechtic přistavilo na ukázku svůj služební vůz. Také naši hasiči (v přestávce mezi zásahy u dopravní nehody a požáru ) připravili na multifunkčním hřišti voňavou pěnu a také bitvu pomocí malých „déčkových“  proudnic.  Dlouhé řady malých zájemců se tvořily u skákacího hradu a stánku, kde se malovalo na obličej.
Po setmění se uskutečnila taneční zábava.
Celý den se nesl v atmosféře zábavy, veselí a radosti. O občerstvení se postarali místní podnikatelé, kterým město tímto děkuji za spolupráci při realizaci projektu.

Věříme, že se nebude jednat o jedinou oslavu DNE OBCE a už se těšíme na příští ročník.

Projekt byl podpořen a vybrán k financování.

Čeká nás již první společná akce a to den obce 5.7.2019.

Den obce

Cílem projektu je realizace společných oslav tradic, vytvoření místa, zázemí a programu společného setkávání u příležitosti letních oslav jak v Městě Albrechticích (5. 7. 2019), tak Svátků chleba v Biale (25. 8. 2019). Dále pak podzimní dýňové slavnosti v polské Biale, kde si představí obě dvě partnerské města kulinářské speciality podzimního období. Rok společných tradic, slavností a svátků bude ukončen společným Vánočním jarmarkem v Městě Albrechticích. Skrze tyto tradice, zvyky, dojde k propojení života obyvatel jak na české, tak na polské straně hranice.

U tohoto projektu čekáme na schválení dotační žádosti Euroregionem Praděd.

Celkové výdaje projektu budou činit 25 416 euro.