Současnost
Město Albrechtice leží severozápadním směrem od Krnova na řece Opavici, jejíž tok tvoří jihovýchodním směrem od města hranici s Polskem. Leží na okraji úrodné polské nížiny a otevírá vstup do osoblažského výběžku. Od okrajových částí města se zvedají zalesněné stráně vrcholků, které jsou součástí pohoří Jeseníky. Rozkládá se na výměře 6527 ha a má 3596 obyvatel.
Město Albrechtice má kromě samotného města deset místních částí – Burkvíz, Česká Ves, Dlouhá Voda, Hynčice,Linhartovy, Opavice, Piskořov,Valštejn, Ztracená voda a Žáry.
Městský úřad Města Albrechtice je současně pověřeným úřadem pro obce Heřmanovice, Holčovice, Janov, Jindřichov, Liptaň, Petrovice, Třemešná a Vysoká.
Pamětihodnosti
Oblast Albrechticka poskytuje turistům bohatý soubor památek církevní i světské architektury:
Kostel Navštívení Panny Marie
Výraznou dominantou Města Albrechtic je pozdně baroktní kostel Navštívení Panny Marie. Byl postaven na místě prvního katolického chrámu z roku 1610, který vyhořel při požáru v roce 1746. Jeho dnešní podoba je z poslední čtvrtiny 18. století. Architektonicky nejhodnotnější je západní průčelí kostela obrácené do náměstí, vertikálně zvýrazněné věží. Obrazy na oltářích jsou díly Alberta Adama a pocházejí z druhé poloviny 19. století.
Sloup sv. Anny a empírový dům č. 21
K ojedinělým sochařským barokním památkám patří sloup sv. Anny samotřetí z roku 1719. Sloup nechal postavit na vlastní náklady tehdejší představený obce a obchodník Jan Ambrož Kravutschke. Nápisy na podstavci v překladu značí: Panno Maria, kéž tě chválíme na věky, ty, která přijímáš ubohé, rodičko Boží. Vzdávejme slávu a čest Velkému Bohu jakož i Kristovi. Ochraňuj na věčné časy Albrechtice, svatá matko Anno. Asi 10 metů od barokního sloupu stojí empírový dům číslo 21. Zejména v přízemí domu je patrné jeho renesanční jádro z druhé poloviny 16. století. Přízemí zahrnuje chodbu s křížovou klenbou. Po menších barokních úpravách byl dům přestavěn v roce 1806 v empírovém slohu. Budova byla dříve sídlem okrskového soudu. Do roku 2002 v ní byla umístěna knihovna. Na fasádě knihovny je plastický nápis Providente Deo Omnia Fausta, v překladu - S pomocí Boží všechno dobře dopadne.
Nový zámek
Empírový Nový zámek na západním okraji obce náleží k cenným památkám, které čekají na svou obnovu a využití. Zámek byl postaven roku 1837 opavskými velkoobchodníky Vincencem Tlachem a Vincencem Keilem. Stavba je obklopena botanicky hodnotným parkem, ve kterém zaujmou i dvě vily. Starší z nich leží v severozápadní části. Ve štítu stavby je letopočet 1885 a iniciály G E. Subtilní železná konstrukce, která zastřešuje západní vstupní schodiště, je dokladem mistrné kovářské práce. Východně od empírového zámku se nachází vila v ro-mantizujícím stylu se secesními prvky. Nový zámek a vily jsou obklopeny romantickým parkem anglického typu s loučkami, skupinami stromů a drobnými stavbami.
Klášter
Historizující stavební prvky jsou obsaženy v komplexu budov, které náleží řadové provincii milosrdných sester sv. Karla Boromejského a byly vystavěny v třicátých letech minulého století. Komplex zahrnuje mateřinec s pseudobarokním štítem, klášterní kostel sv. Rodiny, noviciát, strojovnu, prádelnu a bývalou řadovou nemocnici sv. Karla. Také místní část Města Albrechtic jsou bohaté na stavební zajímavosti a památky.
Farní kostel sv. Mikuláše v Hynčicích
V Hynčicích zůstaly zachovány chalupy z 18. a 19. století. Dodnes zůstaly dokladem tvořivého lidového stavitelství. Bohatý fond církevních památek Albrechticka je zde zastoupen areálem fary, farního kostela sv. Mikuláše, hřbitovní zdí s věncem kaplí a bránou. Farní kostel byl dobudován v roce 1782 a je výraznou stavbou pozdního baroka.
Zámek v Linhartovech
Vznosnou architekturou členěnou a bohatě zdobenou rokokovou fasádou a převýšenou válcovou věží se vyznačuje zámek v Linhartovech s hodnotným parkem. Pozoruhodné jsou i renesanční a rokokové nástěnné malby. Původně renesanční zámek byl kolem roku 1700 modernizován v barokním slohu. V roce 1945 vyhořel. Prošel velkými úpravami v sedmdesátých letech pro potřeby skladů zdravotnického materiálu. Od roku 2001 je majetkem města, které sehnalo dotace na opravu venkovních fasád.
Empírový kostel Povýšení sv. Kříže v Linhartovech
Jihovýchodně od zámeckého parku se nachází empírový kostel Povýšení sv. Kříže postavený v letech 1833 - 1834. Věřící z Linhartov původně docházeli do barokního kostela v Opavici, ale ten se po prohraných válkách o dědictví ocitl na straně Opavice, kterou si zabrali Prusové. Z tohoto důvodu padlo rozhodnutí postavit kostel u zámku v Linhartovech.
Kaplička na rozcestí u Biskupic
Podle barokní předlohy ztvárnili v 18. století lidoví umělci polní kapli při silnici z Města Albrechtic do Piskořova. V Piskořově se zachovaly i stavby, které představují hodnotnou lidovou architekturu tzv. osoblažského typu. K zajímavým stavbám patří i evangelický hřbitov z konce padesátých let 19. století v České Vsi a pozůstatky poutního kostela na Poutní hoře severně od středu vesnice.
Památník padlým v Opavici
Sochař Josef Obeth, nejlepší a nejproduktivnější sochař ve Slezsku první poloviny 20. století, je autorem monumentálního památníku padlým v 1. světové válce v Opavici.