Nové veřejné prostranství

Také žáci I. stupně základní školy pomáhali při osazování nového veřejného prostranství

Na úpatí vrchu Dubí, na konci ulice Nerudova, se sešly děti ze čtvrtých tříd ZŠ Město Albrechtice aby se podílely na výsadbě trvalkového záhonu, který je součástí projektu „Rozumu navzdory - úprava veřejného prostranství trochu jinak“.  Děti jsou do tohoto projektu zapojeny hlavně proto, aby  se podílely na tvorbě veřejného prostoru. Přivítali je zde zástupci města - starosta i místostarosta a členové  Českého svazu ochránců přírody Město Albrechtice. Po výsadbě kytiček je jako poděkování  čekal v přilehlém zámeckém parku piknik, který byl připraven tematicky  z ovoce, které je na prostranství vysazeno. Školáci ochutnali například domácí limonádu s lístky máty, malinami či rybízem.
        Projekt, na kterém se děti podílely, vznikl jako alternativa k běžné úpravě veřejných prostranství a vzal si za cíl vrátit do tohoto prostoru také ovocné stromy či květinovou louku. Na poměrně malém pozemku kolem chodníčku pro pěší a cyklisty tak vznikl dosadbou stávajících dřevin „jedlý les“ - zde v jemném stínu břízy se bude moci návštěvník osvěžit rybízem, jahodami či malinami.
         Celý prostor byl vyčištěn a oset směsí s ohledem na vytvoření kopretinové louky. A tak doufáme, že už příští rok prostor mezi jednotlivými skupinami ovocných stromů jabloní, švestek či jeřábů propojí jemné květy hvozdíku, kopretin či řebříčku. Své místo zde mají také netradiční rostliny jako muchovník, černý jeřáb, rakytník, kdoule a jiné.  O podrobnostech projektu a jeho realizaci se více dozvíte na informační tabuli vedle odpočívadla.
        Projekt byl financován z prostředků SZIF prostřednictvím MAS Rozvoj Krnovska. Na projektu spolupracují město Město Albrechtice a Český svaz ochránců přírody Město Albrechtice, který se  také bude o projekt dále starat po dobu udržitelnosti.  Děkujeme všem, kteří se na realizaci tohoto projektu jakkoliv podíleli.

sázení sázení sázení
piknik v parku piknik v parku piknik v parku

Datum vložení: 20. 5. 2015 0:00
Datum poslední aktualizace: 17. 8. 2017 23:24