Oprava památníku velké války

V Opavici město opravuje památník z roku 1922

V místní části města  Opavici  je od roku 1922 památník, který je věnován padlým v době I. světové války. Jelikož se o něj mnoho desítek let nikdo nestaral, došlo k narušení spojů mezi kameny, což mohlo způsobit odpadávání kamenů. V současné době jsou prováděny opravy spár mezi kameny, vyčištění a obnova historických nápisů. Na základě dostupné dokumentace vyplývá, že se do dnešních dnů nezachoval kamenný kříž, který byl na vrcholu památníku. Je samozřejmé, že bude zhotovena a instalována replika původního kříže.

Smutné je, že ještě nejsou veškeré opravy dokončeny, ale někteří vandalové již stihli poškrábat vyčištěné pamětní desky. K opravě město přinutil chátrající stav, ale také blížící se historické výročí.  28. července 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko Srbsku válku, což byl fakticky začátek  1. světové války.

Památník se nachází pár metrů od cyklotrasy č.55 Slezské magistrály u odpočívadla pro cyklisty.

GPS souřednice: 50°9'11.553"N, 17°36'4.210"E

památník 1 památník 2 památník 3