Město Albrechtice

Datová schránka
   qz9b27r

Sochy z Linhartov zkrášlily Senát

Pan Jaroslav Hrubý vystavil svůj jedinečný soubor soch v Senátu.

Obrazy či fotografie, tak vypadala většina výstav, které se za poslední roky konaly ve Valdštejnském paláci v Praze. Pořádný rozruch a velký zájem proto vyvolala výstava, která se od konce května do poloviny června uskutečnila pod záštitou senátora MUDr. Ladislava Václavce. Nejdelší chodbu v senátu totiž zaplnily papírové sochy hraběte Sedlnického z Linhartov a jeho středověkého doprovodu. Jedinečný soubor soch vytvořil kastelán zámku Linhartovy a výtvarník Jaroslav Hrubý.

„Letos měli mé sochy vidět návštěvníci zámku. Bohužel stavební firma po reklamacích odstoupila od zakázky a sezona se odkládá. Proto jsem moc rád, že mne oslovil Láďa Václavec s nabídkou mít výstavu soch v úžasných prostorách Valdštejnského paláce. Přestože jsem vystavoval v USA a zdobil vánoční strom svatému otci Janu Pavlovi ve Vatikánu, výstava v Senátu je vrcholem mé umělecké kariéry. Největší radost mám z toho, že mne i při odvážení soch zpátky na zámeček zastavovali lidé a děkovali za netradiční zpestření historické budovy Senátu. Já naopak děkuji jim za milá slova a senátorovi Václavcovi za jedinečnou příležitost,“ poděkoval výtvarník Jaroslav Hrubý.

Umělec pro Senát vyrobil papírovou sochu Albrechta z Valdštejna, kterou si osobně převzal předseda senátu Miloš Vystrčil. „Je to naprosto úžasné. Moc děkujeme za Albrechta i tuto krásnou výstavu,“ sdělil předseda Senátu RNDr. Miloš Vystrčil.

Vernisáž výstavy si nenechal ujít velvyslanec Lucemburska Ronald Dofing, který ocenil nádherné sochy a krásné kresby opavské akademické malířky, honorární konzulky ČR v Lucembursku, Ivy Mrázkové, které byly rovněž součástí výstavy.

Mezi pozvanými hosty na vernisáži byl i Mgr. Zdeněk Kohák, který byl dlouholetým kurátorem výstav obrazů Karla Gotta a jedním ze spoluzakladatelů Gottlandu v Jevanech. „Jde o velmi zdařilou výstavu, kde se propojují prostorové práce - sochy pana Hrubého s kresbami paní Mrázkové. Vše působí pocitem, že zde sochy i obrazy patří od nepaměti. Návštěvníci si pak mohou díky umělcům lépe představit, jak to tady vypadalo v dobách Albrechta z Valdštejna,“ prozradil Zdeněk Kohák.

Senátora Ladislava Václavce nespočet pozitivních reakcí na výstavu, která se uskutečnila pod jeho záštitou, potěšil. Nejvíce snad reakce vedoucí kanceláře Senátu ČR Ing. Jany Vohrlíkové, která nahlas při vernisáži pronesla, že šlo o nejkrásnější výstavu, kterou za dlouhé roky viděla. Na chodbě prý v průběhu výstavy docházelo k vtipným a někdy i infarktovým situacím. „Chodba je řadu let stejná. Když probíhá výstava, tak jde pouze o obrazy ve stojanech. No a není divu, že sochy zejména pravidelné kolemjdoucí překvapily. Někteří lidé se noblesně oblečených postav při odbočení za roh do chodby dokonce lekli a nahlas pozdravili. Našli se i tací, kteří sochy z Linhartov od radosti zdravili každý den,“ dodal senátor Václavec.

FOTO  1 až 7 – Výstava soch Jaroslava Hrubého a obrazů Ivy Mrázkové, která se v Senátu ČR uskutečnila pod záštitou senátora MUDr. Ladislava Václavce, patřila mezi nejúspěšnější v historii Senátu.

FOTO 8, 9 – Výtvarník Jaroslav Hrubý vyrobil pro Senát ČR Albrechta z Valdštejna. Toho si z rukou umělce osobně převzal předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil.

Datum vložení: 22. 6. 2022 8:23
Datum poslední aktualizace: 22. 6. 2022 8:29
Autor: Mgr. Barbara Solawová

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

dnes, sobota 25. 6. 2022
zataženo 25 °C 16 °C