Město Albrechtice

+420 774 420 748

Datová schránka
   qz9b27r

Nahoru, dolů - aktivně poznáváme zajímavosti pohraničí

CZ/PL

Cíl projektu:
Cílem projektu je zvýšit zájem o společné pohraničí za pomoci zatraktivnění kulturního a přírodního dědictví a vytvoření infrastruktury vedoucí ke kýženým cílům turistů. Projekt je primárně zaměřen na poznávání okolí v podobě cykloturistiky, která je velice oblíbeným způsobem pro uspokojení turistických zálib. Na straně polského partnera dojde k pořízení elektrokol včetně povinné výbavy a výstavby přístřešku pro jejich uskladnění. Na české straně dojde k vybudování terénní cyklostezky vedoucí od rozhledny stojící na Hraničním vrchu. Obě aktivity partnerů reflektují poptávku cykloturistů, a to možnost zapůjčení v dnešní době tolik populárních elektrokol, které jim usnadní zamýšlený výlet a zároveň uspokojí touhu po nevšedním zážitku v podobě sjetí upravené terénní cyklostezky. Z tohoto spojení vzejde zvýšený zájem o poznání pohraničí.

Aktivity, které budou v rámci projektu realizovány:
Na straně českého partnera dojde k vybudování terénní cyklostezky vedoucí od rozhledny stojící na Hraničním vrchu. Tato největší atraktivita města leží ve výšce 527 m n. m. a tvoří ji dvě propojené věže, které sloužily jako vysílače. Cesta k tomuto místu vede částečně po silnici, která se v poslední fázi mění na přírodní terén v podobě zpevněných cest. Cestu k rozhledně lze vyjít pěšky i vyjet na kole, ovšem poslední úsek je značně neshovívavý k cyklistice a mísení pěších turistů s cyklisty je tak též ošemetný. Vybudováním terénní cyklostezky dojde ke zvýšení zájmu o kulturně-přírodní dědictví z řad cyklistů a napomůže rozprostřít zájemce o rozhlednu do více stezek, což povede k většímu komfortu návštěvníků. Dále budou u rozhledny a stezky vystavěny informační cedule s mapami a popisky a stojany na kola. V konečné fázi bude celá trasa stezek uklizena a vysekána. Tato činnost bude výhradně v režii města a nebude uvedena v rozpočtu projektu. Po vybudování terénní cyklostezky a celkovém zkulturnění stezek dojde k realizaci druhé aktivity, a to slavnostnímu otevření, které bude pojato jako cyklovýlet po zdejších cyklotrasách a cyklostezkách se zastávkami u dominant okolí, který bude ukončen sjezdem terénní cyklostezky. K této aktivitě bude přizván profesionální cyklokrosař, který poskytne rady a tipy, jak správně v terénu jezdit. Této aktivity se zúčastní jak zástupci Města Albrechtic, tak zástupci z řad občanů Gminy Biale se svými koly a elektrokoly.
Na straně polského partnera dojde k pořízení elektrokol včetně povinného vybavení a nabíjecích stanic, vybudování přístřešku pro úschovu elektrokol, který bude propagovat cykloturistiku na obou stranách hranice.  Druhou aktivitou bude propagační jízda po zajímavostech Biale, která bude zakončen polsko-českým venkovním setkáním  a poskytne rozsáhlé informace o účincích projektu.

Příprava projektu
Příprava projektu probíhá od 1.7. 2021. Během přípravy projektu došlo k osobnímu setkání obou partnerů a k aktivní e-mailové komunikaci, při které se ladily detaily vzájemné spolupráce. Setkání proběhla v Městě Albrechticích a v Biale. Během přípravy projektu se obě strany aktivně podílely na tvorbě žádosti, náplní aktivit a přípravě rozpočtu.

Aktualizováno 5. 5. 2022

Během roku 2022 se bude realizovat nový projekt s názvem „Nahoru, dolů -  aktivně poznáváme zajímavosti pohraničí. Projekt se zaměřuje na rozvoj společného pohraničí za pomoci zpřístupnění  a zatraktivnění lokalit, na kterých se nacházejí prvky přírodního a kulturního dědictví. Nástrojem pro dosažení cílů bude podpora cykloturistiky v Gmině Biala a ve Městě Albrechticích, která je v současné době vyhledávaným způsobem, jak propojit sportovní aktivitu se zájmem o poznání kulturního a přírodního dědictví dané lokality.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

dnes, neděle 22. 5. 2022
jasno 17 °C 8 °C