Blíží se období hnízdění rorýsů

Problematika hnízdění rorýsů a zateplování domů.

Rorýs a zateploňování domů

Dobou hnízdění rorýse je 20. duben až 10. srpen. V této době do jejich hnízdění nesmí být rušivě zasahováno. To v praxi znamená, že při opravách domů, střech, provádění zateplení: se provádí práce mimo atiku – např. výměny oken, opravy výtahu, vchodových dveří apod. Zateplení či rekonstrukce střechy se pak provádí v srpnu a následných měsících, lešení se staví na úroveň předposledního podlaží a jeho dostavba je realizována až v srpnu.

Je nutné ponechat přístupové otvory a cesty rorýsům k jejich hnízdům, která jsou umístěna v dutinách v podstřeší. K provádění prací je vhodné vybrat firmu, která  provádí zateplování v souladu se zákonem a využívá instalaci budek pro rorýse do zateplení.

Plošné rekonstrukce domů znamenají nenahraditelnou ztrátu tisíců hnízdních příležitostí. Pro rorýse je typická pevná vazba na hnízdiště. Kde jednou úspěšně vyhnízdí, tam se opakovaně vrací. Pokud o hnízdní dutinu přijde, trvá mu i několik let, než si najde novou. Rorýsi pak jen těžko hledají nová hnízdiště a jejich úbytek může být dramatický. Je nutné mít na zřeteli, že i nejběžnější volně žijící ptáci v městském prostředí mohou být ohroženi třeba jen naší lhostejností.

Stejně jako všechny volně žijící druhy ptáků u nás je rorýs chráněn zákonem č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 48 tohoto zákona a podle přílohy III vyhlášky č. 395/1992 Sb., která je jeho prováděcím předpisem, je rorýs zařazen mezi druhy zvláště chráněné v kategorii ohrožený.

Co může udělat občan:

Při podezření na ohrožení rorýsů a jejich hnízdišť kontaktuje nejbližší inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Může hlásit hnízdiště rorýsů do evidence.

Tyto informace a další návody a podnětné články lze najít na stránkách www.rorysi.cz

Datum vložení: 6. 4. 2020 9:13
Datum poslední aktualizace: 6. 4. 2020 9:29