Den otevřených dveří na kompostárně

Ve čtvrtek 22. listopadu byla kompostárna představena zástupcům obcí a měst okresu

Ve čtvrtek 22. listopadu 2012 se uskutečnil pod záštitou starosty Luďka Volka Den otevřených dveří nové kompostárny v Městě Albrechticích pro starosty, místostarosty a zastupitelé obcí z Bruntálska. Této možnosti využilo více než 50 hostů, což bylo pro nás milým překvapením. Příležitosti k informování o sběru a recyklaci všech druhů odpadů využily firmy, které se touto problematikou zabývají – EKOKOM a van Gansewinkel. Na konkrétních číslech během prezentace byli hosté seznámeni se skutečností, že naše oblast nepatří k rekordmanům v třídění odpadů, ale nastolený trend je pozitivní. Každý rok končí na skládkách méně nevytříděných odpadů. V Městě Albrechticích až do loňského října občané neměli možnost plnohodnotně třídit odpad, poněvadž jsme neměli k dispozici sběrný dvůr. Nová kompostárna slouží občanům teprve tři týdny. Letos ještě město neorganizuje centrální sběr bioodpadů, i tak občané kompostárnu již využívají a svépomocí dovážejí obrovské množství listí, haluzí a padaného ovoce ze zahrad na přívěsných vozících. Za tento vstřícný přístup si odpovědní občané zaslouží poděkování.

Starosta Města Albrechtic Luděk Volek a personál sběrného dvora na ukázce předvedli celý proces sběru, zpracování a manipulace s bioodpadem. Všechny nové mechanizační prostředky byly předvedeny při práci s bioodpadem – homogenizér pomocí hydraulické ruky předvedl nakládku, zpracování a vysypaní zpracované hmoty. Překopávač provzdušnil a pokropil vodou materiál na hromadách a také bylo předvedeno rotační síto, které bude prosévat konečný produkt na frakci do velikosti 2 centimetrů. Traktorový nosič kontejneru předvedl manipulaci s novými kontejnery.

Stranou zájmu nezůstal ani provoz sběrného dvora. Sběrný dvůr a kompostárna tvoří jeden rozsáhlý objekt na Hašlerově ulici. Má společné zázemí pro personál, inženýrské sítě, evidenci přijatého odpadu, a také zabezpečovací systém proti neoprávněnému vniknutí. Na výstavbu tohoto celku byly využity evropské dotace. V loňském roce za 16 milionů vznikl sběrný dvůr včetně technologií. Letos za 14 milionů byl sběrný dvůr rozšířen o  rozsáhlou kompostárnu. Součástí kompostárny je i pořízení 600 nádob na bioodpad o objemu 240 litrů, do kterých budou domácnosti ukládat bioodpad u svých domů. Na jaře 2013 bude zahájen pravidelný svoz bioodpadů od rodinných domů. Pro odvoz posekané trávy z veřejných ploch má město k dispozici 5 kontejnerů na traktorový nosič.

Na svém říjnovém zasedání zastupitelstvo nezvýšilo na rok 2013 cenu poplatku za svoz a uložení odpadů z domácností, poněvadž předpokládá mnohem větší zájem občanů o třídění odpadů. Proto cena zůstává ve výši 500,-Kč na poplatníka. Nyní mají všichni občané města možnost využít služeb areálu sběrného dvora a kompostárny pro zlepšení života ve městě a ještě ušetřit své peníze. Pokud bude neustále růst tonáž nevytříděného odpadu, bude město nuceno zvýšit roční poplatek, protože skutečné náklady jsou daleko vyšší. Pokud tedy chceme zabránit zvýšení poplatků, musíme třídit odpad. Naše město je v současné době ve spodní polovině žebříčku – jen 17 kg vytříděného odpadu na osobu a rok. Republikový průměr je 37kg a průměr okresu Bruntál 30kg na osobu a rok.

Zamysleme se tedy sami nad sebou.

sd1

sd2