MSK - Západ

„Na kraji kraje“ už ne! Starostové chtějí společně silnější region.

Starostové obcí v západní části Moravskoslezského kraje (MSK) se dali dohromady v rámci iniciativy nazvané „MSK – ZÁPAD“. Chtějí prosazovat rovnoměrný rozvoj kraje pozvednutím významu jeho západní části, dlouhodobě znevýhodněné polohou i historickým vývojem.

Starostové sedmi měst společně se senátorem za daný obvod Ladislavem Václavcem uzavřeli v minulých dnech memorandum o spolupráci „MSK – ZÁPAD“. Vyjadřují v něm společnou potřebu a snahu vytvořit předpoklady k vyrovnání podmínek rozvoje Moravskoslezského kraje, a to jednotným vystupováním za zájmy obyvatel regionu.

Působnost iniciativy MSK – ZÁPAD je vymezena prozatím těmito městy a jejich správními obvody: Bruntál, Horní Benešov, Krnov, Město Albrechtice, Opava, Rýmařov a Vrbno pod Pradědem.

Společně a jednotně budeme prosazovat záměry, jejichž realizace bude přínosná z hlediska rozvoje MSK – ZÁPAD, bude respektovat potřeby místních obyvatel, nebude znamenat další zatížení území a povede k zachování jedinečného přírodního bohatství regionu,“ uvádějí signatáři memoranda.

V dokumentu si také vytýčili prioritní oblasti spolupráce, kterými jsou odpadové hospodářství a likvidace odpadů v regionu, elektrifikace železniční trati Olomouc-Opava východ, podpora zaměstnanosti v území a životní prostředí a zelená energetika.

Řekli jsme si, že jedině společným hlasem, postojem a tlakem uděláme nejvíce pro změnu vnímání našeho území a obrátíme více pozornosti na západní část kraje. Velmi mě těší, že se na tom dokázali snadno shodnout a dohodnout starostové a senátor z různých politických uskupení,“ řekl starosta Bruntálu Ing. Petr Rys, MBA.

Je důležité, že se města ze západní části Moravskoslezského kraje rozhodla táhnout za jeden provaz. V rámci tohoto projektu budeme myslet také na obce, které se nacházejí v naší části kraje, a počítáme s jejich zapojením. Smyslem memoranda je rozvoj celé západní části našeho kraje, nejen velkých měst,“ doplnil senátor MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

MSK - ZÁPAD Memorandum

MSK - ZÁPAD.pdf