Nepodceňujme staré stromy

U rybníka Celňák musela být pokácena stará lípa.

Nepodceňujme staré stromy a všímejme si svého okolí

Silný vítr, který zasáhl Město Albrechtice druhý listopadový týden, naklonil starou vzrostlou lípu na břehu našeho rybníka Celňák. Sice to byl malý náklon, kterého si mnozí ani nevšimli, ale v zemi u paty kmene vznikla prasklina, do které se dala vsunout ruka. Jelikož byla lípa i polosuchá nahlásila místní obyvatelka událost na obecní úřad jako posouzení havarijní situace. Oblast kolem rybníka je nyní v době koronavirové situace vyhledávanou destinací k procházkám v přírodě a rybářskými příležitostmi. Během dvou dnů se dostali pracovníci sběrného dvora spolu se zástupcem hasičů panem Petrem Křištofem a potřebnou technikou. Určitě nikdo nečekal, jak práce budou rychle probíhat. Už při samotném nařezávání klínu do kmene se strom zalomil a sám skácel do rybníka. Bylo štěstím, že město zareagovalo rychle a k odstranění kmene došlo bezprostředně po nahlášení situace. Okolí samotného stromu bylo oblíbeným místem pro rybolov. Zároveň se jedná o frekventovaném místo před odbočkou na čistírnu odpadních vod. Šokující pak bylo zjištění, že celý kmen byl vyhnilý a dutý a do díry po pařezu se vešel dospělý muž až po prsa. S likvidací a pořezáním zbytků si pracovníci hráli celé dopoledne. Nejdřív si však ještě museli poradit s vytažením celého kolosu z rybníka. Naštěstí naši hasiči mají plošinu i s navijákem, a tak si skvěle poradili, i když i pro ně to byl technický oříšek. K většímu bezpečí chodců na ulici Celní v prostoru rybníka pan Křištof, vedoucí místních hasičů, ještě prořezal přesahující větve nad cestou a v podvečer už bylo vše uklizeno a nastal klid pro naše občany, kteří zde opět mohou chodit na procházky.

Je dobré, když jsou naši občané všímaví a přispívají tak k všeobecnému bezpečí.

Datum vložení: 27. 11. 2020 8:45
Datum poslední aktualizace: 27. 11. 2020 8:59