Omezte vypalování a pálení rostlinného odpadu

Při nedbalém pálení rostlinného odpadu hrozí riziko rozsáhlých požárů.

Vypalování a pálení rostlinného odpadu

Žádáme všechny občany a chataře, aby v současném velmi suchém období omezili vypalování a pálení rostlinného odpadu při úklidu zahrad. V posledních dnech hasiči bojovali hned s několika požáry způsobenými nedbalostí při pálení odpadu během jarních úklidů zahrad.

Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, např. mohou pálit shrabanou trávu na hromadě, která bude ohraničená proti případnému rozšíření, samozřejmě nebude umístěna pod stromy nebo v blízkosti jiných hořlavých látek a u tohoto spalování budou osoby přítomny. Je však zakázáno plošné vypalování porostů. Na fyzické osoby se nevztahuje ohlašovací povinnost pro pálení na územně příslušný hasičský záchranný sbor kraje. Měli bychom se však seznámit se závaznými vyhláškami obcí, které způsob pálení na volném prostranství mnohdy zakazují, nebo alespoň upravují. Pálení odpadů na volném prostranství navíc není jediný způsob, jak se zbavit biologického odpadu. Ten je možné také zkompostovat, odložit ve speciálních kontejnerech nebo ve sběrných dvorech.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby (firmy, společnosti) také nesmí dle zákona o požární ochraně provádět plošné vypalovaní porostů. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat.

Pro ohlášení pálení u právnických a podnikajících fyzických osob pro území okresu Bruntál doporučujeme využít internetové zaregistrování na webové adrese: https://paleni.izscr.cz/

Mějme na paměti možné nebezpečí a včas mu předcházejme!

Datum vložení: 16. 4. 2020 8:50
Datum poslední aktualizace: 16. 4. 2020 9:59