Polsko-české akce na zlepšení bezpečnosti na hranicích

CZ/PL
Projekt byl již ukončen.

Polsko-české akce na zlepšení bezpečnosti na hranicích

Exkurze českých a polských dobrovolných hasičů do Hasičského muzea v Ostravě proběhlo sice za deštivého počasí, ale zato velmi úspěšně. Třicet polských dobrovolných hasičů a dvacet českých dobrovolných hasičů v dopoledních hodinách navštívilo muzeum, kde si nejen prohlédli, ale i prakticky vyzkoušeli dobovou techniku.

V odpoledních hodinách proběhla exkurze na stanici profesionálních hasičů v Krnově. Polské partnery ohromila naše technika, zejména hasičský vůz značky Tatra. Prohlédli jsme si nejen technické zázemí, ale i horní patro hasičské zbrojnice, kde profesionálové, kteří se starají o naši bezpečnost, čekají na signál k zásahu. Někteří jedinci neodolali a osobně si vyzkoušeli sjezd po hasičské tyči.

Za Město Albrechtice se zúčastnilo i několik mladých hasičů a hasiček, a tak je naděje, že nám tu vyrostou další generace hasičů.

Během dne se oddíly polských a českých hasičů natolik propojili, že došlo k významnému předání zkušeností a informací o fungování hasičů na obou dvou stranách.

Naši hasiči na školení v Polsku

V rámci projektu „Polsko-České akce na zlepšení bezpečnosti na hranicích“ se naši hasiči zúčastnili v sobotu 13. a v neděli 14. července školení v Gmině Biala.  v sobotu se zúčastněné jednotky seznamovaly s obsluhou čerpadla  TOHATSU, plovoucího čerpadla  NIAGARA a kalového čerpadla  HONDA, které standartně používají polské jednotky při zřízení čerpacího stanoviště cisteren. Dále polští hasiči nacvičovali dálkovou dopravu vody při požáru lesa, kdy napojili za sebe čtyři cisterny. V neděli jsme se s naší hasičskou standartou zúčastnili tradiční mše v kostele. Poté program školení probíhal na hřišti, kde dobrovolná jednotka z Bialej předvedla komentovaný zásah – vyprošťování zraněné osoby z havarované dodávky. Nakonec byla na programu soutěž v požárním útoku, kdy i naše jednotka zúročila své  poznatky ze školení, kdy použila při útoku kompletně vybavení místních hasičů.
Během dvou měsíců se uskuteční podobné školení pro 40 hasičů také v Městě Albrechticích.

Tato akce byla realizována v rámci projektu Polsko-České akce na zlepšení bezpečnosti na hranicích z Programu Přeshraniční Spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko, Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd.

Projekt byl podpořen a vybrán k financování.

Čeká nás výběrové řízení na dodávku terénní čtyřkolky a organizace několika společných školících akcí.

Cílem projektu je zvýšit úroveň přeshraniční spolupráce záchranných služeb na polsko-české hranici díky setkání mezi hasiči z obou sousedních zemí a podniknutím vzájemných akcí zaměřených na zlepšení kvalifikace a dovedností. Jednotlivé hasičské jednotky dobrovolníků zapojené do projektu (SDH Pogórze a hasiči z města Albrechtice) se dozví, jak fungují hasiči na druhé straně hranice, výměně osvědčených postupů v bojových operacích a prevenci hrozeb, překonání jazykových bariér a jejich členové si uvědomí roli přeshraniční prevenci hrozeb. V důsledku těchto cílů se projekt zaměřuje na posílení integrace a přispívá k soudržnosti záchranných služeb na místní úrovni. Projekt zvýší úroveň spolupráce mezi institucemi a komunitami v přeshraničním regionu nejen prostřednictvím zapojení polských a českých partnerů, ale také zapojení místních lidí, kteří budou sledovat demonstrace a cvičení hasičů v rámci projektu. Široké spektrum školicího cyklu v kombinaci s praktickým využitím znalostí o cvičeních / výstavách významně ovlivní úroveň bezpečnosti hranic. Na polské straně je naplánován výcvik na požárních motorech (sací síla, plovoucí, kalové), výcvik v obsluze silničního záchranného vybavení, kurzy první pomoci, praktické demonstrace a hasičské zásahy za účasti partnerských týmů. Na straně českého partnera jsou plánována společná cvičení a školení v oblasti: přepravy oběti; boj proti lesním požárům; vytvoření místa sběru vody v nepřístupné oblasti; záchranu zraněných v nepřístupném terénu; pomáhá lidem a majetku během povodní. Pro plné dosažení cílů, indikátorů a udržitelného dopadu této iniciativy na přeshraniční spolupráci je plánován tematický výlet do Hasičského Muzea v Ostravě.

U tohoto projektu čekáme na schválení dotační žádosti Euroregionem Praděd.

Celkové výdaje projektu budou činit 13 711 euro.