Restaurování sloupu se sochou sv. Anny Samotřetí

Oprava morového sloupu je v současné době v plné realizaci. Restaurátor František Pavůček svou citlivou rukou pomalu dokončuje tmelení a závěrečné povrchové úpravy. S dozorem, paní Šírovou, se řeší vybudování zlaté svatozáře, kterou v minulosti socha Sv. Anny měla.

Tato investiční akce byla podpořena Moravskoslezským krajem v rámci dotačního titulu Program obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí v Moravskoslezském kraji na rok 2019.

Veřejnou výzvou byla vybrána firma František Pavúček – restaurátor.

Sloup se sochou Sv. Anny Samotřetí bude v letošním roce slavit 300 let výročí svého vzniku. Socha je významnou dominantou náměstí v Městě Albrechticích. Je k ní vázána nejedna pověst. V současnosti je socha v havarijním stavu, kdy vlivem přírodních podmínek došlo k narušení a prasknutí sochy v části hlavy, kde momentálně není ani dříve známá zlatá koruna. Do sochy zatéká a dochází k dalšímu praskání sochy. Socha vykazuje drobné i významné defekty, dřívější snahy o zatmelení prasklin jsou výrazně tmavších odstínů oproti originálu. Socha je momentálně napadena řasy a lišejníky.

Ještě v prosinci roku 2018 byla podána žádost o dotaci v rámci dotačního programu Program obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí v Moravskoslezském kraji na rok 2019. Dne 1. 4. 2019 město Město Albrechtice obdrželo rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 220 000 Kč, což bude činit necelou polovinu nákladů na restaurování sloupu se sochou Sv. Anny Samotřetí.

Kromě restaurátorské části vedení města Město Albrechtice řeší i nasvětlení tohoto sloupu. K vytvoření technického řešení nasvětlení byla oslovena firma ELTODO, a.s. Jedná se o složitý systém nasvětlení tak, aby nasvětlení splňovalo platné normy ČSN, zejména z důvodu světelného smogu.

Po schválení Smlouvy o poskytnutí dotace zastupitelstvem města Město Albrechtice se můžeme pustit do výběrového řízení na restaurování sloupu se sochou Sv. Anny Samotřetí.