Kostel sv. Mikuláše v Hynčicích

Kostel sv. Mikuláše v Hynčicích je výraznou stavbou pozdního baroka a je chráněn jako kulturní památka.

Bohatý fond církevních památek na Albrechticku je zastoupen areálem fary, farního kostela sv. Mikuláše, jenž je výraznou stavbou pozdního baroka, hřbitovní zdí s věncem kaplí a bránou. Jednolodní pozdně barokní kostel postavený v letech 1778–1782 dle plánů architekta Michaela Clementa byl zrealizován opavských stavitelem Antonínem Kretschmerem.

Kostel je situován uprostřed hřbitova a je obehnán ohradní zdí z lomového kamene. Do zdi je po celém jejím obvodu včleněno patnáct obdélných kaplí křížové cesty, márnice (kostnice) a na jižní straně vstupní průchozí brána s klenutým ostěním a trojúhelným, ve vrcholu segmentově zakončeným štítem, vše zřejmě z doby výstavby kostela.

Čelní strana kaplí, která lícuje se hřbitovní zdí, navazuje vzhledově na vstupní bránu. Zadní část kapliček, která je podstatně nižší než strana čelní, vystupuje svou neomítnutou hmotou ze hřbitovní zdi. Kapličky sami o sobě jsou jakýmsi přechodným typem mezi kaplí výklenkovou a prostorovou, protože do prostoru kaple se dá vstoupit. Působivý celek dotváří barokní fara rovněž z 18. století v těsné blízkosti kostela.

Součástí kostela jsou věžní hodiny z roku 1897, které však byly kolem roku 2009 renovovány. Součástí zakázky byla také instalace elektronického pohonu chodu a odbíjení hodin. Původní ciferníky z roku 1897 byly sejmuty a podle originálu byly vyrobeny věrné repliky. Ručičky byly vyrobeny nové, měděné a pozlacené stejně jako v minulosti. V roce 2021 bylo na opravu ohradní hřbitovní zdi kolem kostela poskytnuto 350 000 Kč z dotačních programů Moravskoslezského kraje.

Kostel je chráněn jako kulturní památka a od roku 1958 byl zapsán na Ústřední seznam kulturních památek ČR.

Poloha
Kostel naleznete na trase Město Albrechtice – Hynčice.

Doprava
Dopravit se lze z Města Albrechtic po silnici číslo 453 směrem na Hynčice. Nachází se po pravé straně ve směru jízdy.

Kostel sv. Mikuláše
Hynčice, 793 95 Město Albrechtice